GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vaser 7764438
*
nr 776 4438
Vaser
2 st, majolika, bland annat. Rörstrand, sekelskifte 1900, höjd: 35-50
Kondition: skador
Utrop:
1.500 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 september 2012
kl 18:05:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/9 04:37:15
1
Vinnande bud
10/9 16:00:30
2
850 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vaser
-
3120 Vaser
+ bonbonjär, 3 delar, bland annat "Vår lilla stad"..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:38
-
3375 Vaser
ett par, målad dekor, senjugend. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:43
-
3109 Vaser / ljusst..
Ett par, Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Stengods...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:07
*
Vaser
Kondition: skador
nr 776 4438
Vaser
2 st, majolika, bland annat. Rörstrand, sekelskifte 1900, höjd: 35-50
Kondition: skador
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 september 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/9 04:37:15 | 1 | Vinnande bud |
10/9 16:00:30 | 2 | 850 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vaser
-
3120 Vaser
+ bonbonjär, 3 delar, bland annat "Vår lilla stad"..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:38 -
3375 Vaser
ett par, målad dekor, senjugend. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:43 -
3109 Vaser / ljusst..
Ett par, Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Stengods...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:07